دکتر حسین صفوی زاده

طب مکمل


حجامت در كلام ابوعلي سينا و زكرياي رازي

ابوعلي سينا در كتاب قانون، حجامت را از اركان درمان محسوب كرده و تقريباً براي درمان تمام بيماري ها، حجامت و بادكش (CUPPING) را تجويز كرده است.

وي مي گويد: «اگر حجامت بين دو كتف انجام گيرد، فوائد زير را در بردارد:

گرانباري دو ابرو و سنگيني پلكها را از بين مي برد و گرمي چشم را رفع مي كند، چرك كنار چشم را از ميان برمي دارد و بوي بد دهان را مي زدايد.

اگر حجامت بر يكي از دو رگ پشت گردن انجام شود، در زدودن حالت لرزه در سر و براي رخسار، گوشها و چشمها، گلو و بيني فوائدي در بردارد.»

زكرياي رازي حجامت را به عنوان روش درمان زكام و آلرژي معرفي كرده و مي گويد: «اما كساني كه رنج آنان از اين بيماري افزون باشد، يعني بدين گونه كه سوراخهاي بيني بسته شده و خارش داشته باشد و عطسه فراوان گرديده و آب از بيني فرو ريزد، بايد از داروهايي كه قبلاً معرفي كردم و نيز از راه رفتن و عرق كردن در حمام و حجامت از ناحيه پشت استفاده كنند.»

حكيم جرجاني نيز در كتاب ذخيره خوارزمشاهي كه اولين و مهمترين كتاب طب سنتي به زبان فارسي است، فصل مشخصي را به حجامت اختصاص داده و پيرامون قواعد و زمان مناسب آن سخن مي گويد.

همچنين دكتر پولاك، طبيب ناصرالدين شاه در كتاب خود با عنوان « ايران و ايرانيان» كه در سال 1865 در آلمان منتشر شد، مي گويد: «بين دو استخوان كتف اكثر ايرانيان، شيارهايي به چشم مي خورد. در بدو امر خيال مي كردم اينها آثار ضربه هاي چوب باشد. تا اينكه ديدم ضربه چوب را فقط بر كف پا مي زنند و از اين لحظه متوجه اثر حجامت شدم. جريان حجامت كردن در سراسر مشرق زمين يكسان است و همان است كه در مصر قديم رايج بوده است. به خصوص اغلب حجامت را در مورد كودكان به كار مي برند.»

لازم به ذكر است كه تحقيقات اخير نشان داده است كه حجامت موجب تقويت سيستم ايمني مي شود و اين مسأله به خصوص در مورد كودكان كه مستعد ابتلا به انواع امراض عفوني هستند، حائز اهميت است.
زكرياي رازي نيز در كتاب خود با عنوان جدري و حصبه توصيه مي كند، اطفال جهت پيش گيري از ابتلا به آبله حجامت شوند كه اين خود نشان از اعتقاد اطباي سنتي بر نقش ايمني زاي حجامت است.

منبع:www.qudsdaily.com


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان زینبیه ، نرسیده به چهارراه عاشق اصفهانی ، ورزشگاه بهمن ، انتهای کوچه یزدان
تلفن : 35640815 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
زیبایی و طب سنتیصفحه اصلیمقالاتسوالات پزشکیپیامهای کاربراناشعار طب یوسفیآدرس و تلفن مطب